
Wyprzedaże, obniżki, promocje – nie daj się zmanipulować
Okresowe wyprzedaże letnie, zimowe, a także akcje typu “black Friday”, “cyber Monday” czy chiński dzień singla 1111 to doskonały sposób na “nakręcenie” sprzedaży i skłonienie do wydatków także tych, którzy w innych warunkach nie dokonaliby zakupu. Niestety nie wszyscy w pogoni za wzrostem sprzedaży działają fair dopuszczając się manipulacji cenowych. Jak zatem ustrzec się przed sztucznymi obniżkami i nie pokusić się na towar, którego cena nie została tak naprawdę obniżona lub wartość obniżki jest mniejsza, niż podaje sklep? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.
Historia cen w polskich sklepach internetowych
Serwis Skapiec.pl oferuje możliwość sprawdzenia historii cen dla wszystkich produktów w bazie. W tym celu wystarczy wejść na porównanie dowolnego produktu, a następnie kliknąć na “historia ceny”. Serwis umożliwia również ustawienie alertu cenowego – powiadomienie dostaniemy wtedy na podany email. Jest to jeden z najprostszych sposobów na prześwietlenie atrakcyjności cenowej znalezionej promocji w polskich sklepach internetowych.
Analogiczną funkcjonalność oferuje również serwis Ceneo.pl, jednak jej użycie wymaga uprzedniego zalogowania się. Zdecydowanie mniej popularnym narzędziem jest cenowarka.pl, działająca przede wszystkim na rynku niemieckim, austriackim i brytyjskim. Korzystającym z serwisu Allegro przyda się natomiast oficjalne archiwum tego serwisu.
Monitoring chińskich sklepów typu Aliexpress
Do tego celu polecamy narzędzie Aliprice. W jednej chwili umożliwi nam ono poznanie historii cen w takich sklepach, jak Aliexpress, GearBest, Joybuy, Banggood. Dla naszej wygody przygotowano również rozszerzenie dla wszystkich najpopularniejszych przeglądarek: Chrome, Firefox, Safari, Opera czy rosyjski Yandex Browser. Możemy również skorzystać z alternatywnych rozwiązań: AliTools, Alisuperstar czy Pricearchive.org
Monitoring cen i wyszukiwanie najlepszych okazji na Amazon
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego narzędzia Keepa. Pozwala ono nie tylko śledzić zmiany cen konkretnych produktów, ale zestawia też towary, które zostały najbardziej przecenione (zakładka “deals”). Dla wygody użytkownika przygotowano rozszerzenia do najpopularniejszych przeglądarek. Uwaga – dostęp do niektórych, szczegółowych informacji jest płatny. Alternatywą dla serwisu jest CamelCamelCamel.
Najlepsze okazje na eBay
Kupującym w tym serwisie polecamy narzędzie Bidvoy. Pozwala ono ustalić, czy cena oferowanego przedmiotu nie jest zawyżona. Dowiemy się również, jakie są tendencje cenowe i kiedy jest optymalny moment na zakup (lub sprzedaż) danego produktu. Alternatywnie do zakupów na eBay i Amazon może przydać się nam również pricealarm.net.
Okazje dla graczy – Steam
Jeżeli interesuje Cię historia cen gier na platformie Steam albo chcesz porównać, w jakim kraju dana gra jest najtańsza, z pewnością zainteresują Cię takie serwisy, jak steamprices.com, steamspy.com, steamdb.info.
Profesjonalne narzędzia dla handlu i producentów
Na polskim rynku istnieje kilka bardzo dobrych rozwiązań do badania cen produktów, jednak są one dedykowane do zastosowań profesjonalnych, a konsumenckie użycie możliwe jest w sytuacji, gdy my lub nasz znajomy ma do nich dostęp. Jest to idealne rozwiązanie, gdyż oferuje najbardziej kompleksowe informacje. Wśród najbardziej znanych usług należy wymienić: Dealavo, Szpiegomat, PricePanorama.
Ostrzegam wszystkich, na dzień singla 1111 kupiłam na Ali telefon teraz się okazuje że jest… Jeszcze taniej. To kompletnie niepoważne wszystko trzeba 10 razy sprawdzać. Tak samo różnice w cenie aliexpress gerbest są np czasami duże więc trzeba dokładnie porównywać nie tylko w jednym seriwise ale w innych