
TOP 10 niedrogich laptopów do 1500 zł
Do prostych, codziennych zadań biurowych czy oglądania filmu nie potrzebujesz drogiego sprzętu, którego mocy nie wykorzystasz w pełni. Warto postawić w takim wypadku na tańsze rozwiązania, które w zupełności zaspokoją potrzeby wielu użytkowników komputera. Wybór nie jest jednak prosty, dlatego stworzyliśmy dla Was zestawienie najlepszych laptopów z niższej półki cenowej. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych modeli, zobaczmy jakiej specyfikacji możemy oczekiwać.
System operacyjny
Windows preinstalowany w komputerze jest kosztem, którego wielu producentów próbuje uniknąć. Dlatego w tańszych laptopach niekiedy nie znajdziemy systemu Windows, chociaż nie jest to absolutnie regułą. Wraz ze spadającymi cenami komputery bez Windowsa są już wręcz w sporej mniejszości. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, możemy wybrać bezpłatny Linux, który będzie lepszym rozwiązaniem dla słabszego sprzętu, gdyż mniej obciąża zasoby komputera. Wielu w imię cięcia kosztów instaluje nielegalny system operacyjny Microsoftu, często o tym nawet nie wiedząc. Ulegają bowiem zapewnieniom sprzedawców co do oryginalności oprogramowania. Windows 10 Pro kosztuje na oficjalnej stronie Microsoft 1099,00 zł. Tym czasem w serwisie Allegro możemy nabyć ten system operacyjny już od kilkunastu złotych. Wnioski nasuwają się więc same.
Procesor
W tańszych komputerach zastosowano wolniejsze procesory. Są to najczęściej Intel Celeron, rzadziej Intel Pentium. Intel Core występuje sporadycznie, podobnie jak AMD.
Karta graficzna
Najczęstszym modelem jest HD Graphics 400 lub HD Graphics 500. Są to modele przystosowane do pracy biurowej i przeglądania internetu.
Dysk twardy
Chcący kupić tani komputer stają przed dylematem: dysk SSD o mniejszej pojemności, czy HDD o znacznie większej pojemności? My polecamy to pierwsze. Do przechowywania dużych plików (zdjęcia, filmy) można wykorzystać opcjonalnie dysk zewnętrzny.
Pamięć RAM
Zdecydowanie najczęściej w komputerach do 1500 zł do dyspozycji będziemy mieli 4 GB RAM.