Telewizory

Dla niektórych telewizor to jeden z najważniejszych sprzętów w domu, wokół którego skupia się codzienne życie. Inni z kolei telewizora nie posiadają, lub wykorzystują jedynie sporadycznie, głównie do oglądania seriali i filmów z internetu. Jednak większość z nas plasuje się gdzieś po środku, a “szklany ekran” służy nam, by obejrzeć film czy wiadomości. Rynek telewizorów przeszedł prawdziwą rewolucję. Do lamusa odeszły już na dobre kineskopowe odbiorniki, które były mało łaskawe dla naszych oczu, generowały bardzo dużo ciepła i “pożerały” energię elektryczną. Dzisiejszy rynek telewizorów to wyłącznie płaskie odbiorniki, które z łatwością zawiesimy na ścianie. Charakteryzują się one większym ekranem, niż telewizory analogowe i zdecydowanie lepszym obrazem. Oferują szereg dodatkowych funkcji oraz są po prostu dużo tańsze, niż telewizory sprzed kilkunastu lat.

W 2005 roku kineskopowy telewizor Panasonic o ekranie 29 cali kosztował 1990 zł. 32 calowy kineskopowy Samsung kosztował w promocji 2490 zł. W ofercie były już telewizory nowej generacji – promocyjna cena 42 calowej “plazmy” wynosiła (sic!) 7990 zł. W kolejnych latach kineskopowa technologia odchodziła do lamusa, cienkie telewizory zdominowały rynek oraz z czasem stały się znacznie bardziej przystępne cenowo. 43 calowy telewizor możemy dziś nabyć już za 1200 zł, a urządzenia o przekątnej poniżej 32 cali należą do rzadkości.

Wielkość i rozdzielczość

Wielkość telewizora zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, w jakiej odległości od ekranu i jakiej rozdzielczości będziemy oglądać obraz oraz oczywiście naszych osobistych preferencji. Najczęściej spotkamy się z telewizorami o rozdzielczości 32, 43, 49 i 55 cali. Jeżeli zależy nam na dużym ekranie, największą powszechną rozdzielczością jest 75 cali. Natomiast ci, którzy myślą nad niewielkim urządzeniem, mogą spokojnie znaleźć modele o minimalnej rozdzielczości 24 cali.

W zależności od wielkości ekranu i jakości obrazu zmienia się zalecana odległość, z jakiej powinno się oglądać obraz. Zwróćmy uwagę, że są to dużo mniejsze odległości, niż zalecane kiedyś dla telewizorów kineskopowych.

zalecana odległość od ekranu telewizora

Rozdzielczość ekranu zależy również od tego, jakiej rozdzielczości obraz będzie dostarczany do telewizora. Jeżeli będzie niższa, niż możliwości telewizora – nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. Przykładowo: UPC oferuje obraz HD w rozdzielczości 720p lub 1080i. Z kolei Showmax oferuje obraz 1080p. Kupując więc telewizor 4K Ultra HD nie będziemy mogli więc oglądać obrazu z maksymalną jakością, a więc powinniśmy siedzieć dalej od telewizora, niż pozwala na to 4K. Dlatego sugerujemy, by dane wynikające z powyższego wykresu traktować orientacyjnie i jako wartości minimalne. Siedząc zbyt blisko ekranu, w przeciwieństwie do tego, co mówiły nam nasze mamy, nie zepsujemy wzroku. Oglądanie obrazu nie będzie jednak do końca komfortowe. Zalecamy nie uleganie modzie kupna jak największego ekranu do małych pomieszczeń.

Format Ultra HD 4k nie jest jeszcze powszechnie dostępny w telewizji kablowej i satelitarnej, występuje natomiast w filmach i grach. Ponieważ jest obsługiwany przez kamery, coraz częściej występuje w produkcjach na YouTube. Format jest obsługiwany przez Netflix czy Amazon Prime Video.

Full HD to format 1920 × 1080 px – jest on typowy dla popularnych telewizorów ze średniej półki, oferuje dobrą jakość obrazu. Jest to też minimalna rozdzielczość dla graczy konsolowych. Jednak jeżeli jesteśmy fanami tego typu gier, warto już dziś kupić telewizor Ultra HD.

HD Ready oferuje rozdzielczość 1366 × 768 px i jest stosowany głównie w mniejszych telewizorach.

Aby poznać jakość obrazu dostarczanego do naszego telewizora przez sieć kablową lub satelitarną, należy skontaktować się z naszym dostarczycielem telewizji. W Polsce są głównie następujące firmy:

 • NC+
 • Cyfrowy Polsat
 • Orange TV
 • UPC
 • Vectra
 • Multimedia
 • Toya
 • Inea
 • Petrus
 • Promax
 • Sat Film

Czym różni się rozdzielczość 1080p i 1080i? p oznacza rozdzielczość bez przeplotu (progresywną) natomiast i – z przeplotem (interpolowaną). Rozdzielczość bez przeplotu sprawia, że lepiej wyglądają obrazy statyczne. Natomiast obraz z przeplotem lepiej prezentuje obrazy dynamiczne.

Rodzaj podświetlenia matrycy

LED – zdecydowanie najpopularniejszy system. Białe światło przechodzi przez filtr barwny RGB (ang. Red, Green, Blue) a w rezultacie na ekranie pojawiają się czerwone, zielone i niebieskie kropki. Trzy różnobarwne punkty tworzą jeden piksel. Aby uzyskać określony kolor, “miesza” się kolory punktów w różnych proporcjach. Niestety w ten sposób nie da się wygenerować idealnie czarnej barwy, dlatego zastępowana jest ona przez ciemnoszarą. Wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach – Edge LED, w której diody LED znajdują się przy krawędziach ekranu, co skutkuje nierównym podświetleniem matrycy, oraz Full LED, gwarantująca równe rozmieszenie diod na wyświetlaczu. Bolączką LED są również względnie małe kąty widzenia.

OLED – ta technologia dzięki zastosowaniu organicznych diod LED świecących niezależnie zapewnia idealne odwzorowanie czerni i innych kolorów, wysoki kąt widzenia i niski czas reakcji. Telewizory OLED zużywają bardzo mało prądu i mogą być niezwykle cienkie. Jednak technologia ta jest wrażliwa na wilgoć, a czas żywotności ekranu wyrażony w godzinach jest dość niski.

QLED – jest to udoskonalona technologia LCD, jednak oferująca gorsze kąty widzenia i mniejszy kontrast, niż OLED. Rozwiązanie QLED promowane jest przez Samsunga. Wbrew podobnej nazwie co OLED, stanowi inną technologię.

Technologie polepszające wyświetlany obraz

HDR czyli szeroki zakres tonalny to nowa technologia zapewniająca wyjątkowy kontrast obrazu, dzięki czemu jednolite obszary ujawniają więcej szczegółów a obraz jest bardziej realistyczny.

Zakrzywiony ekran (curved) ma sprawić, że cały ekran będzie w równej odległości od naszych oczu, a sam odbiór przekazu będzie bardziej naturalny. Aby jednak tak się zadziało, użytkownik musi siedzieć idealnie na wprost telewizora, w niezbyt dużej odległości. W tej sposób obraz mogą oglądać jedna, najwyżej dwie osoby.

3D miało być przełomem zapewniającym nowy wymiar rozrywki. Jednak z powodu istotnych, trudnych do wyeliminowania wad technologia 3D nie dokonała póki co rewolucji.

Ambilight to technologia generowania kolorowej poświaty dostosowanej do wyświetlanego obrazu. Sprawia, że światło okalające ekran jest “przedłużeniem” obrazu. Zanim zdecyduje się na zakup, warto jednak upewnić się, że telewizor będzie wisiał na odpowiednio dużej, białej ścianie. Ambilight najlepiej sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach. Nie liczmy na spektakularny efekt w słoneczny dzień. Technologia jest stosowana wyłącznie w telewizorach Philips.

Smart TV

Obecnie bardzo wiele telewizorów wyposażonych jest w funkcję Smart TV. Umożliwia ona korzystanie z zasobów multimedialnych dostępnych w internecie pod warunkiem podłączenia telewizora do sieci internetowej. To właśnie dzięki Smart TV możemy korzystać z takich aplikacji, jak np. Netflix, Showmax, YouTube, Kodi, Ipla i wiele innych. do nawigacji możemy użyć pilota telewizyjnego lub innych urządzeń wejściowych.

smart TV

Smart TV dodaje do standardowego telewizora zupełnie nową, interaktywną funkcjonalność

Na rynku spotkamy kilka systemów Smart TV. Poniżej znajdziesz ich charakterystykę.

Tizen (Samsung)

System wykorzystywany jest w telewizorach najpopularniejszego producenta telewizorów na naszym rynku – mowa tu oczywiście o Samsungu. System oparty jest na Linuxie i oferuje zamknięty zestaw aplikacji z następujących kategorii:

 • Wideo – np. Netflix, YouTube, Iplex
 • Gra – są to jedynie proste gry
 • Sport – zarówno kanały sportowych telewizji internetowych, jak i aplikacje służące fitness czy śledzeniu wyników meczy
 • Styl życia – np. Skype, Spotify, Facebook
 • Informacja
 • Edukacja

Łączna liczba aplikacji wynosi około 500, przy czym wiele z nich dostępnych jest jedynie w niektórych krajach. Na szczęście dostępnych jest wiele aplikacji w języku polskim, a sam system działa szybko i bez zarzutów.

webOS TV (LG)

Platforma należąca do LG i oparta, tak samo jak i Tizen – na Linuxie. Dostępną jest na nią około 400 aplikacji, w zależności od lokalizacji. Aplikacje pobieramy z zamkniętego katalogu o nazwie SmartWorld. Niestety brakuje takich aplikacji, jak Skype czy Spotify.

My Home Screen (Panasonic)

Najuboższy w aplikacje system – liczy ich jedynie około 200. Na plus zasługuje możliwość znacznej personalizacji.

Android TV

Przeróbka Androida pod kątem telewizorów i przystawek telewizyjnych. Telewizory z Android TV sprzedają obecnie Sony, Philips, Sharp i TCL. Chociaż oficjalnie przystosowanych jest około 50 aplikacji, można zainstalować tak naprawdę dowolną aplikację z Google Play – z lepszym lub gorszym skutkiem.

Dodatkowe funkcje

 • DLNA – pozwala na współdzielenie multimediów przez kilka urządzeń podłączonych do sieci domowej
 • Obsługa dysku twardego – wbudowanego lub zewnętrznego. Umożliwia to nagrywanie i późniejsze odtwarzanie programów
 • PiP – pozwala oglądać dwa programy równolegle. Jeden wyświetlany jest na ekranie, natomiast drugi pojawia się w formie niewielkiego okienka
 • PaP – poza obrazem, obsługiwany jest także dźwięk drugiego ekranu – można go odtwarzać na słuchawkach
 • tuner MPEG-4 – umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej
 • DLNA -funkcjonalność umożliwiająca łatwe współdzielenie plików multimedialnych pomiędzy urządzeniami – np. możemy wyświetlić zdjęcia z komórki na telewizorze
 • MHL – funkcjonalność, dzięki której ekran telewizora wykorzystamy jako alternatywny ekran innego urządzenia, na przykład naszej komórki. W ten sposób możemy np. grać w gry zainstalowane na telefonie
 • Miracast – pozwala na łatwe prezentowanie ekranu innych urządzeń na telewizorze
 • PVR –  umożliwia nagrywanie wybranych programów przez USB wprost na pamięć zewnętrzną lub dysk

Montaż telewizora na ścianie

Do zamontowania telewizora na ścianie należy użyć odpowiedniego uchwytu. Przy jego kupnie zwróćmy uwagę, na rozmieszczenie otworów montażowych w telewizorze. Producenci określają za pomocą systemu VESA, jaki uchwyt pasuje do telewizora. Obecnie najczęściej stosowany typ mocowania to VESA 75 x 75, VESA 100 x100, VESA 200 x 200, VESA 200 x 100, VESA 300 x 300, VESA 400 x 400 VESA 600 x 400

Uchwyty do TV dzielą się na:

 • płaskie – brak możliwości regulacji
 • uchylne – regulowanie tylko w pionie
 • ruchome – regulowane w pionie, poziomie, umożliwiające odsunięcie od ściany
tv na ścianie

Cienki telewizor powieszony na ścianie prezentuje się lepiej, niż postawiony na płaskiej powierzchni, a dodatkowo zabiera mniej miejsca

Ranking małych telewizorów poniżej 32 cali

Ranking średnich telewizorów od 32 do 43 cali

Ranking dużych telewizorów powyżej 43 cali

Co kupić do telewizora?

kino domowesoundbarkonsola do giersłuchawki bezprzewodowekabel hdmi
kino domowesoundbarkonsola do giersłuchawki bezprzewodowekabel HDMI
zapewnia najwyższą jakość dźwięku przestrzennegotańsza i mniejsza alternatywa dla zestawów kina domowegoumożliwia granie w gry na ekranie telewizorazapewniają dobrą jakość dźwięku i spokój współdomownikomniezbędny, by podłączyć urządzenia do telewizora

Najpopularniejsze marki telewizorów

Zapraszamy do komentowania

   Dodaj Odpowiedź

   Login/Register access is temporary disabled

   Używając strony akceptujesz fakt, że używa ona plików cookies oraz akceptujesz politykę prywatności. więcej informacji o cookie

   Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Kontynuując akceptujesz ten fakt oraz naszą politykę prywatności.

   zamknij