Śpiwory turystyczne

Czym kierować się, kupując śpiwór? Na jakie elementy zwrócić uwagę i jak wybrać produkt dopasowany do naszych potrzeb? Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu wszystko stanie się proste! Zachęcamy też do zapoznania się z rankingiem TOP śpiworów, dzięki któremu kupimy produkt o dobrym stosunku ceny do jakości.

Zakres temperatur śpiwora turystycznego

Producenci, a w ślad nimi sprzedawcy, podają zawsze zakres temperatur dla danego śpiwora. Jak należy odczytywać takie informacje?

temperatura śpiwór

Przykładowa temperatura zastosowania śpiwora – oznaczenie w sklepie internetowym

  • Temperatura ekstremalna – temperatura, w jakiej statystyczna, młoda i szczupła kobieta będzie mogła spać przez 6 godzin bez wpadnięcia w hipotermię
  • Temperatura limitu komfortu – dolna granica komfortowej temperatury do spania – przyjęta dla skulonego mężczyzny śpiącego 8 godzin
  • Temperatura komfortu – temperatura, jaka zapewni spokojny sen przeciętnej kobiecie w pozycji zrelaksowanej, nieskulonej
  • Temperatura komfortu max – najwyższa temperatura, w której użytkowanie śpiwora będzie komfortowe i nie będzie narażało na przepocenie

Powyższe wartości powinny być podane według normy EN13537.

Oczywiście są to wartości orientacyjne, wyznaczone w warunkach laboratoryjnych dla młodej kobiety i młodego mężczyzny. W zależności od naszych preferencji i uwarunkowań, a także np. warunków wiatrowych, optymalna temperatura do snu może się różnić. Jeżeli wahamy się między dwoma modelami – lepiej wybrać ten, który zapewnia wyższą ochronę przed zimnem. Większy problem sprawi nam bowiem śpiwór zbyt lekki, niż nazbyt “ciepły”.

W chłodne dni zdecydowanie nie należy “rozgrzewać się” alkoholem przed snem! Nad ranem przekonamy się, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego. W skrajnych wypadkach spożycie dużej ilości alkoholu przed snem może w zimy dzień doprowadzić do zamarznięcia!

Dobieramy śpiwór do panującej temperatury – przykład

Załóżmy, że chcemy wybrać się pod namiot w Bieszczady – do miejscowości Cisna. Sprawdzamy więc prognozę pogody w internecie:

prognoza pogody cisna

Widzimy, że nad ranem temperatura może spaść do +11 stopni Celsjusza. W zależności od naszych preferencji i warunków fizycznych powinniśmy spać w śpiworze, którego temperatura komfortu wynosi około +11 lub ew. nieco więcej (zwłaszcza w przypadku mężczyzn). Jednak wartość dolnej granicy komfortu nie powinna przekraczać +11.

Prognozę w górach polecamy sprawdzać w serwisie mountain-forecast.com, a w miastach: weather-forecast.com

Jak ubrać się do snu w śpiworze?

Nie należy ubierać się zbyt ciepło. Zalecamy włożenie bielizny termoaktywnej oraz czapki i skarpet, by chronić części ciała najbardziej narażone na wyziębienie. Błędem jest ubieranie się w wiele warstw, a także wchodzenie do śpiwora bez uprzedniego rozgrzania i z pustym żołądkiem – śpiwór nie grzeje, a jedynie izoluje ciepło wytworzone przez nasze ciało. Wychładzaniu organizmu będzie sprzyjać również fakt spania w zbyt dużym śpiworze czy spanie bez karimaty. Za wszelką cenę należy chronić się przed wilgocią.

Koperta czy mumia?

Śpiwór koperta jest prostokątny i po rozsunięciu suwaka może być używany jako kołdra. Zazwyczaj jest wykorzystywany we wnętrzu, a z racji braku kaptura wymaga użycia poduszki (lub śpiwór musi być dłuższy, niż my). Śpiwór kopertowy zajmuje dość sporo miejsca.

Śpiwór mumia zajmuje mniej miejsca, a jego wnętrze jest prostsze do ogrzania. Niektórym jednak może przeszkadzać większa ciasnota wewnątrz. Mumie są najpopularniejszym rodzajem śpiworów i są właściwe do bardziej ekstremalnych zastosowań.

Wypełnienie puchowe czy syntetyczne?

Chociaż na rynku dominują śpiwory syntetyczne, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety:

Śpiwory puchowe

  • Cieplejsze od syntetycznych przy tej samej grubości wypełnienia
  • Lekkie
  • Trwałe
  • Wrażliwe na wilgoć, która zmniejsza właściwości izolacyjne
  • Wymagają wietrzenia po każdej nocy
  • Trudne w praniu
  • Wypełnienie ma tendencje do zbijania się
  • Znacznie droższe, niż materiał syntetyczny
  • Może alergizować
  • W niższych temperaturach niezbędne jest użycie karimaty (sprasowany puch izoluje gorzej, niż syntetyczny odpowiednik)

Śpiwory syntetyczne

  • Znacznie tańsze, niż puchowe
  • Odporne na wilgoć
  • Bez problemu można je prać
  • Nie uczulają
  • Aby uzyskać odpowiedni stopień izolacji, konieczne jest użycie większej ilości materiału syntetycznego, niż pierza

rozkładanie śpiwora w namiocie

Zamek lewy czy prawy?

Ma to znaczenie dla osób lewo i praworęcznych, dla których odpowiednia strona umiejscowienia zamka pomaga w łatwym rozpięciu.

Higiena – jak prać śpiwór

Jest to niełatwe zagadnienie dla posiadaczy najtańszych śpiworów marketowych – nie posiadają one odpowiednio grubej warstwy silikonu, skutkiem czego wypełnienie może zbić się już po pierwszym praniu. To problem, z którego powinni zdawać sobie sprawę kupujący śpiwory “po 69 zł”.

Najprostsze w praniu są wysokiej jakości śpiwory syntetyczne i to one najmniej tracą ze swojej izolacyjności. Niezależnie jednak od posiadanego sprzętu, śpiwór należy prać możliwie rzadko, często natomiast wietrzyć i czyścić miejscowo. Kompleksowe pranie warto zlecić natomiast wyspecjalizowanej pralni (nie każda ma odpowiedni sprzęt i wiedzę!), lub po prostu wyprać śpiwór w ręku lub w odpowiednio dużej pralce. Standardowy, 5 kilogramowy bęben może być niestety do tego celu zbyt mały. Właściciele śpiworów puchowych często umieszczają w bębnie kilka piłek, co ma zapobiegać zbijaniu się wypełnienia.

Najbardziej właściwym miejscem do suszenia śpiwora jest suszarka bębnowa, jednak sprzęt ten znajduje się jedynie w niewielkiej ilości gospodarstw domowych w Polsce.

Nieprawdą jest to, że śpiworów nie można w ogóle prać. Można i należy to robić, zarówno mając na uwadze własny komfort i zdrowie, jak i kondycję wypełnienia, któremu nie służy nasz pot, brud i tłuszcz.

Popularni producenci śpiworów

Te śpiwory mogą Cię zainteresować

Zapraszamy do komentowania

      Dodaj Odpowiedź

      Login/Register access is temporary disabled