
Soundbary
Współczesne telewizory nie oferują dźwięku wysokiej jakości, a wbudowane głośniki pozwalają jedynie na podstawowe zastosowanie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy miłośnikami mocnych brzmień i przestrzennego dźwięku? Jak wydobyć jak najwięcej z oglądanego filmu akcji lub transmitowanego koncertu? Odpowiedzią na nasze bolączki jest soundbar, który zapewnia dużo wyższą jakość dźwięku, niż głośnik telewizora, nie zajmuje dużo miejsca i jest prosty w konfiguracji i użytku.
Soundbar – co to takiego?
Urządzenie możemy określić jako zintegrowany system audio, umieszczany w formie przystawki najczęściej nad lub pod telewizorem. Jego zaletą jest oszczędność miejsca i prosta konfiguracja niewymagająca od użytkownika żadnej dodatkowej wiedzy. Soundbary przyjmują formę długiego i płaskiego urządzenia, do którego często przynależy osobny głośnik basowy dedykowany szczególnie miłośnikom niskich tonów. Chociaż mankamentem soundbara jest słabe wrażenie dźwięku przestrzennego przy przebywaniu w innym miejscu, niż centralnie przed urządzeniem, producenci stosują rozmaite rozwiązania mające na celu zapewnienie jak najlepszego wrażenia przestrzenności dźwięku, jak Virtual Sorround Sound.
Liczba kanałów a dźwięk przestrzenny
Jedną z podstawowych wartości jest liczba kanałów. Podawana jest jako wartość z kropką, np. 2.1. Wartość przed kropką określa ilość wbudowanych głośników służących do jak najlepszego oddania przestrzenności dźwięku, natomiast wartość po kropce oznacza ilość głośników niskotonowych. Niekiedy możemy spotkać się z trzecią wartością, np. 5.1.4 – oznacza to, że Soundbar wspiera najbardziej rozpowszechniony system dźwięku przestrzennego – Dolby Atmos.
Najczęściej występujące liczby kanałów w soundbarach:
- 2.1 – zdecydowanie najczęstsza konfiguracja składająca się z głośnika lewego i prawego, wystarczająca dla większości użytkowników oglądających TV na przeciw. Dodatkowo soundbar posiada zewnętrzny głośnik niskotonowy, który chociaż podnosi jakość dźwięku, może być trudny do zmieszczenia w małych pomieszczeniach
- 2.0 – konfiguracja bez głośnika niskotonowego, występuje jako samodzielna listwa bądź dwa oddzielne głośniki. Jest to najtańsze rozwiązanie niewymagające dużej ilości miejsca.
- 3.1 – w porównaniu do konfiguracji 2.1 posiada dodatkowy, centralny głośnik
- 5.1 – wersja droższa, posiadająca pięć głośników (oraz szósty niskotonowy). Głośniki centralne będą służyć do odtwarzania dialogów czy muzyki w filmie, a poboczne – do odtwarzania dźwięków tła czy efektów specjalnych dając wrażenie dźwięku przestrzennego
- 7.1 – standard występujący najczęściej w urządzeniach Yamaha Music Cast, będący jednocześnie “pomostem” do technologii kina domowego, w którym 7.1 jest popularnie użytkowany
Soundbar wraz z zewnętrznym głośnikiem bazowym [źródło]
Moc wyjściowa
Parametr podawany w watach [W] – określa głośność, głębię dynamikę i czystość dźwięku. Najczęściej występują urządzenia o mocy od 200 do 400 W, które w zupełności wystarczą do standardowego pomieszczenia – moc powyżej 400 W wcale nie jest gwarancją dźwięku lepszej jakości. Natomiast modele o mocy 100 W i mniejszej polecane są do mniejszych pomieszczeń – miłośnicy głośnej muzyki lub filmów nie będą zadowoleni z uzyskanych efektów w dużym salonie.
Przestrzegamy przed kupowaniem mocnego soundbaru w celu nagłośnienia kilku pomieszczeń – jedno urządzenie może być użyte wyłącznie w jednym pokoju.
Subwoofer – zintegrowany z jednostką czy wolnostojący?
W najtańszych soundbarach głośnik niskich tonów w ogóle nie występuje (liczba kanałów 2.0). Chociaż odbija się to na jakości dźwięku, jest to rozwiązanie najtańsze i zajmujące najmniej miejsca. Kolejną grupę soundbarów stanowią te, które posiadają wbudowany subwofer (2.1). Rozwiązanie to eliminuje konieczność stosowania mało poręcznego drugiego głośnika zewnętrznego – jednak jego kształt i wielkość mają swoje uzasadnienie. Dlatego najlepszą jakość uzyskamy w subwoferach z zewnętrznym głośnikiem niskotonowym – prawie wszystkie z nich połączone są bezprzewodowo z jednostką główną.
Złącza i standardy łączności
Zastosowane rozwiązania powinny być dopasowane do naszych potrzeb i umożliwić prostą komunikację z urządzeniem lub urządzeniami. Wspierane standardy występujące w urządzeniach na rynku:
- HDMI
- Złącze optyczne
- USB
- Bluetooth
- Wi-Fi
- NFC
- DLNA
- Złącze koaksjalne
Dzięki soundbarowi wydarzenia sportowe czy filmy oglądane na ekranie telewizora staną się bardziej ekscytujące!
Dodatkowe funkcje
Pojedyncze modele wyposażone są we wbudowane radio czy zakrzywiony kształt (curved). Druga funkcja ma na celu zwiększenie wrażenia przestrzenności dźwięku, jednak najlepszy efekt uzyskamy siedząc centralnie przed urządzeniem.
Zalety soundbara
- niewielkie rozmiary
- łatwa instalacja i konfiguracja
- dużo lepsza jakość dźwięku, niż z głośników telewizora
- możliwość łatwego przenoszenia
- względnie niski koszt w stosunku do kina domowego
- estetyka
Soundbar a kino domowe
Pomimo powyższych zalet soundbar nie zapewni aż tak dobrego i przestrzennego dźwięku, jak dobry zestaw kina domowego. Jeżeli więc jakość dźwięku jest naszą obsesją, dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem, miejscem w nim oraz środkami – rozejrzyjmy się za kinem domowym. Zaawansowanym melomanom tego typu rozwiązanie przypadnie do gustu jeszcze z jednego powodu – większych możliwości konfiguracji.
Soundbar a głośniki lub słuchawki
Alternatywą dla rozwiązania typu soundbar czy kina domowego mogą być również zwykłe głośniki. Taki wariant może być znacznie tańszy, niż soundbar, którego ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych. Jeżeli oglądamy filmy czy słuchamy muzyki w pojedynkę być może powinniśmy zainteresować się słuchawkami, które mogą zapewnić nam bardzo dobre rezultaty przy relatywnie małym nakładzie finansowym.
Popularni producenci soundbarów
Samsung, Sony, Yamaha, Polk Audio, GoldenEar Tehnology, Auna, Bose, Canton, Definitive, Denon, Focal, Harman Kardon, JBL, Klipsch, LG, Magnat, Monitor Audio, Onkyo, Panasonic, Philips, Renkforce, Sonos, Trust
Nasz ranking polecanych soundbarów
Lista jest na bieżąco aktualizowana.
Polecam soundbar Xiaomi, naprawdę niewielkie pieniądze i daje radę! Tylko w Polsce ciężko kupić. W swojej kategorii bezkonkurencyjny 🙂