
Routery domowe
Router WiFi to urządzenie, dzięki któremu możemy przewodowo i bezprzewodowo podłączyć urządzenia w naszym domu do internetu. Najczęściej wykorzystywany jest do zapewnienia połączenia sieciowego dla komputerów, komórek, tabletów, telewizorów, kamer, sprzętu RTV i AGD. Jaki model wybrać, by połączenie było stabilne a router nie spowalniał internetu dostarczanego przez dostawcę internetu?
Router dostarczony przez providera
Jeżeli wraz nasz dostawca internetu zapewnia router, jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Możemy bowiem oczekiwać, że będzie on adekwatny do dostarczanego internetu, a wszelkie problemy i usterki będą musiały być usuwane przez firmę, która dostarcza internet. Router wraz z internetem dostarczają między innymi: UPC, Vectra, Orange, T-Mobile. Są to sprawdzone i dobrze działające modele, w przeciwnym razie ich serwis i obsługa klienta generowałyby znaczne środki.
Typ łącza a model routera
Aby zakupić odpowiedni router, musimy ustalić, w jaki sposób internet jest dostarczany do naszego domu. W zależności od tego faktu musimy wybrać jeden z trzech typów routera:
- router bez modemu (DSL)/(xDSL)
- router z modemem (ADSL)
- router obsługujący karty SIM z modemem
Niektóre modele potrafią obsługiwać więcej niż jeden typ łącza.
Obsługa dwóch częstotliwości jednocześnie (dual band)
Jest to bardzo przydatna funkcja i powinniśmy w miarę możliwości zdecydować się na router rozsiewający jednocześnie sieć 2.4 GHz i 5 GHz. Dzięki temu starsze i mniej rozbudowane urządzenia obsługujące jedynie 2.4 GHz będą mogły połączyć się przy pomocy tej częstotliwości do sieci, a reszta urządzeń wykorzysta częstotliwość 5 GHz, co pozytywnie wpłynie na szybkość internetu i brak zakłóceń. Pamiętajmy jednak, że częstotliwość 5.0. GHz ma też pewną dość istotną wadę – gorzej przenika przez ściany powodując mniejszy zasięg, zwłaszcza w dużych mieszkaniach lub domach.
Standard przesyłu danych
Szybkość przesyłu danych zależy nie tylko od częstotliwości, ale również od obsługiwanego standardu transmisji. W specyfikacji urządzenia wartość ta jest zawsze podana wraz z maksymalną prędkością teoretyczną, jaką może osiągnąć router. Jest to o tyle istotne, że zbyt wolny router będzie działał niczym wąski lejek spowalniający prędkość internetu. Często spotykamy się z sytuacją, gdy nieświadomi użytkownicy wykupują od dostawcy bardzo szybki internet, jednocześnie korzystając z przestarzałego i spowalniającego prędkość routera.
Przykład opisu:
Router w standardzie 802.11ac oferuje prędkość do 300Mb/s w paśmie 2.4GHz i do 867Mb/s w paśmie 5GHz
Routery bez WiFi
Chociaż należą do znacznej mniejszości, można kupić również routery nieobsługujące WiFi. W takim przypadku połączenie będzie możliwe jedynie za pomocą kabla. Routery obsługujące siec bezprzewodową również umożliwiają przyłączenie przewodowe – najczęściej do 4 urządzeń.
Stabilność połączenia
Router dostarczany przez UPC dla użytkowników internetu. W razie awarii możemy bezpłatnie wezwać technika, który rozwiąże problem za nas. Użytkownicy własnych routerów nie mają takiego komfortu.
Przed zakupem routera koniecznie sprawdźmy opinie w internecie. Niektóre modele mogą mieć problem z utrzymaniem połączenia, bądź będą zapewniały znacznie mniejszy transfer, niż wynika to ze specyfikacji. Dotyczy to zwłaszcza najtańszych urządzeń. Tego typu przypadłości mogą mieć również związek z zakłóceniami generowanymi przez inne routery w okolicy a nawet sprzęty gospodarstwa domowego.
Oprogramowanie
Wszystkie routery mają wgrany firmowe oprogramowanie dostarczone przed producenta (tzw. firmware), jednak niektóre modele pozwalają na instalację alternatywnego oprogramowania, np. Tomato czy DD-WRT. Używane oprogramowanie, zarówno domyślne, jak i alternatywne musi być na bieżąco aktualizowane.
Bezpieczeństwo
Router powinien mieć domyślne hasło oraz obsługiwać szyfrowanie WPA2. Przestarzałe WEP nie spełnia swojego zadania i nie powinno być używane. Oczywiście kategorycznie odradzamy użytkowanie niezabezpieczonych (otwartych) sieci. Router powinien również mieć wbudowany firewall.
Możliwość przekierowania portów
Tę funkcję docenią zwłaszcza użytkownicy sieci P2P. Niektóre sprzęty oferują wręcz własnych klientów popularnych sieci.
Popularni producenci routerów
Cisco, Tp-Link, Netgear, ASUS, D-Link, Dray Tek, Edimax, Huawei, Lancom, Linksys, Netis, Tenda, Totolink, Zyxel
Netgear, ale model to już kwestia budżetu. Pytanie, jakie macie łącze, jak duży jest dom, ile pięter. Poza tym – trzeba dopasować taki model, który spełni oczekiwania.