
Ranking smartfonów 2018 – TOP najlepszych telefonów komórkowych
Zastanawiasz się, jaki smartfon wybrać? Doradzamy, jaką decyzję podjąć, na co zwracać uwagę i co jest najistotniejsze przy wyborze. Proponujemy wybór w kilku kategoriach, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – niezależnie od budżetu i własnych potrzeb. Wybór komórki zawsze jest kompromisem pomiędzy ceną a możliwościami, jakie dany sprzęt oferuje. Flagowce różnych firm potrafią być naprawdę drogie, jednak bardzo przyzwoite parametry oferują już modele ze średniej i średnio-niższej półki. Na co więc zwrócić więc uwagę przy doborze telefonu? Czy specyfikacja zawsze powinna być czynnikiem decydującym? Jaki wyświetlacz powinien mieć tani i drogi smartfon? Czy aparat z najwyższej półki to cecha wyłącznie flagowych smartfonów? Jakiego czasu pracy oczekiwać? Przeczytaj nasz poradnik by dowiedzieć się co powinien posiadać dobry telefon.
Budżetowe smartfony: do 500 zł
Niedrogi telefon Xiaomi, chwalony za mocną baterię, wygląd i funkcjonalność. Posiada slot na dwie karty SIM a dodatkowo na kartę pamięci. Zapewnia wystarczające osiągi do codziennych zastosowań w naprawdę niewygórowanej cenie.
Budżetowy przedstawiciel rodziny P9. Dysponuje m.in. ekranem 5 cali, czytnikiem linii papilarnych i dość pojemną baterią. Skromną pamięć wewnętrzną 16 GB można rozszerzyć kartami pamięci.
Nie jest to już najnowszy model, bo swoją premierę miał pod koniec 2015 roku. Jednak telefon warto jest uwagi. Jeżeli założymy nieco większy budżet, możemy kupić jego nowszą wersję.
Jeden z najtańszych smartfonów w naszym zestawieniu - można go kupić już za niecałe 400 zł. Jak na tę cenę sprawuje się nadzwyczaj dobrze! W droższej wersji telefon może działać na dwie karty SIM.
Telefon z nowoczesnym, prawie bezramkowym wyświetlaczem, mało znanego w Polsce producenta Wiko. Produkt występuje też w innych, droższych wersjach - View 2, View Max, View 2 Pro, View 3
Porównywalny do poprzednich telefonów w zestawieniu smartfon. Bardzo chwalony przez użytkowników. W standardzie ma możliwość jednoczesnego użytkowania dwóch kart SIM.
Telefon dual SIM, jego prawdopodobnie największą wadą jest niestety mało pamięci RAM - tylko 1,5 GB. Co nieczęsto już spotykane, telefon ma wymienny akumulator.
Brat LG K9. Chociaż jest od niego nieco droższy, posiada również lepszą konfigurację sprzętową - między innymi jest wyposażony w 2 GB RAM.
Propozycja chińskiego przedsiębiorstwa Lenovo, która pozwoli maksymalnie 'wycisnąć' budżet na nowy smartfon do 500 zł.
Nieco droższe urządzenia: do 1000 zł
Sześciocalowy, mocny telefon od Xiaomi. W zupełności wystarczający dla większości użytkowników. Jedyną wadą jest brak NFC
Jeden z przedstawicieli rodziny Galaxy od Samsunga. Dysponuje bardzo dobrym wyświetlaczem AMOLED. Niestety aparat nie został wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu.
Telefon ze średniej półki od Xiaomi. Oferuje pracę z dwoma kartami SIM. Posiada baterię dużej pojemności.
Bliźniaczy telefon do Samsunga Galaxy A5, jednak tańszy od niego i o nieco gorszej specyfikacji, jednak bardzo ładnym wyglądzie. Jako wariant występuje w wersji DualSim.
Telefon, który zadebiutował w drugim kwartale 2018 roku. Cechuje go szybkie ładowanie i dobry aparat fotograficzny. Działa nadzwyczaj szybko.
Kolejny Galaxy w naszym zestawieniu. W porównaniu do J5 jest nieco większy, ale posiada też bardziej pojemną baterię.
Propozycja Huawei ze średnio-niskiej półki cenowej. Jakość aparatu przedniego jest niestety zaledwie przyzwoita. Smartfon jest nieco słabszą wersją Honora 7X (albo Huawei Mate 10 Lite) i niemalże identycznym modelem co Honor 9 Lite
Smartfon dual SIM o potężnej baterii 5100mAh. Jest to cecha, która zdecydowanie wyróżnia ten telefon spośród konkurencji w tej grupie cenowej.
Średnia półka cenowa: do 1800 zł
Jeden z najpopularniejszych telefonów ze średniej półki cenowej. Wśród jego głównych wad wymienić należy właściwie tylko baterię, która oferuje ledwo przeciętne osiągi. Na szczęście zadbano o funkcję szybkiego ładowania.
Następca G5. Stanowi bardzo uczciwą propozycję koncernu LG, jednak wśród wad można wymienić przeciętną jakość odtwarzanych dźwięków.
Propozycja dla miłośników dużych wyświetlaczy, którzy za telefon nie chcą zapłacić majątku. Stanowi budżetową wersję modeli P20 i P20 PRO.
Udany następca modelu Honor 9, oferujący duży wyświetlacz i mocną baterię. Niestety w przeciwieństwie do poprzednika nie obsługuje kart pamięci bazując jedynie na pamięci wbudowanej.
Model z początku 2018 roku, który został niezwykle dobrze odebrany przez użytkowników. Oferuje czystą wersję systemu - Android One, co dla wielu jest dużą zaletą, dla niektórych może być zaś wadą.
Chociaż nie jest to najpopularniejszy model telefonu na rynku, z pewnością jest wart uwagi - chociażby z uwagi na bardzo dobrą jakość wykonania obudowy i bardzo dobry wyświetlacz.
Telefon dualsim, posiadający absolutnie wszystko, co powinien mieć smartfon w tej cenie. Model pochodzi z początku 2017 roku, ale wciąż jest bardzo popularny.
Estetyczny telefon z dobrym aparatem i obsługą dwóch kart SIM. Odkąd cena po premierze znacząco spadła, telefon oferuje naprawdę dobry stosunek ceny do jakości.
Piękny wygląd, mocna specyfikacja, dobry czas pracy... Czego chcieć więcej? Jedynie wejścia mini-jack, obsługi kart pamięci i dualSIM.
Smartfon od HTC oferujący, jak przystało na tę firmę rewelacyjne głośniki stereo w telefonie i naprawdę dobry aparat. Gdyby tylko obudowa była nieco bardziej odporna...
Smartfony z wyższej półki: do 3000 zł
Wyróżnia się doskonałym wyświetlaczem Super AMOLED o smukłych ramkach i zakrzywionych krawędziach oraz wodoszczelną obudową. Jeden z najwydajniejszych telefonów obecnych na rynku.
Telefon bardzo podobny do Galaxy S9, o nieco tylko gorszej specyfikacji. Charakteryzuje się dobrymi parametrami i nowoczesnym wyglądem, który zwraca uwagę.
W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć iPhone 8 wydanego na jesieni 2017. Według niektórych jego dużą zaletą jest system operacyjny iOS. Czy jest lepszy niż Android? Zdania na ten temat są jak wiadomo podzielone
Jeden z najlepszych i najbardziej kompletnych smartfonów na rynku. Ponieważ jego cena spadła mocno w porównaniu z dniem premiery, model może być naprawdę łakomym kąskiem
Przedstawiciel rodziny Galaxy Note z górnej półki. Dysponuje świetną specyfikacją i charakterystycznym, zaokrąglonym ekranem, a także... rysikiem!
Potężny smartfon mało znanego w Polsce producenta OnePlus. Jeden z najlepszych stosunków ceny do jakości. Niestety nie obsługuje kart Micro SD.
Flagowiec od LG, który premierę miał w drugim kwartale 2018 roku. Jego najpoważniejszym minusem jest względnie mała jak na zapotrzebowanie energetyczne bateria.
Nowoczesny, multimedialny telefon, wyposażony w mocną konfigurację sprzętową. Szkoda, że nie wyposażono go w port mini-jack. Model obsługuje natomiast dwie karty SIM.
Najlepsze (najdroższe) modele: powyżej 3000 zł
Telefon-petarda od HTC. Użytkowników rozpieszcza rewelacyjnymi głośnikami i jednym z najlepszych aparatów fotograficznych w komórkach. Niestety obsługuje tylko jedną kartę SIM.
Najdroższy telefon w naszym zestawieniu i jeden z najdroższych w historii współczesnej telefonii komórkowej. Oferuje prawie bezramkowy wyświetlacz. Najsłabszym punktem jest prawdopodobnie rozmiar baterii, która musi zasilić potężny wyświetlacz.
Dobra alternatywa dla tych, którzy woleliby kupić nieco tańszą wersję iPhone X.
Jedyny w naszym zestawieniu smartfon od Google. Funkcjonalny, doskonale zestrojony, wydajny i do tego z dobrym aparatem. Gdyby tylko był nieco tańszy...
Więcej mocy: telefony z pojemną baterią
Propozycja dla miłośników dużych wyświetlaczy, którzy za telefon nie chcą zapłacić majątku. Stanowi budżetową wersję modeli P20 i P20 PRO.
Niedrogi telefon Xiaomi, chwalony za mocną baterię, wygląd i funkcjonalność. Posiada slot na dwie karty SIM a dodatkowo na kartę pamięci. Zapewnia wystarczające osiągi do codziennych zastosowań w naprawdę niewygórowanej cenie.
Jeden z przedstawicieli rodziny Galaxy od Samsunga. Dysponuje bardzo dobrym wyświetlaczem AMOLED. Niestety aparat nie został wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu.
Mocny telefon z jeszcze mocniejszą baterią. Jaka szkoda, że dysponuje ledwie przeciętnym aparatem. Producent mógłby popracować też nad funkcjonalnością.
Piękny wygląd, mocna specyfikacja, dobry czas pracy... Czego chcieć więcej? Jedynie wejścia mini-jack, obsługi kart pamięci i dualSIM.
Następca G5. Stanowi bardzo uczciwą propozycję koncernu LG, jednak wśród wad można wymienić przeciętną jakość odtwarzanych dźwięków.
Do zadań specjalnych: telefony o podwyższonej odporności
Najlepszy i najdroższy telefon w tej kategorii. Jego nietypowym wyposażeniem jest kamera termowizyjna. Charakteryzuje się bardzo długim czasem pracy na baterii.
Wzmocniony telefon, który jednak nie jest 'pancerny' sprzętem. Do bólu poprawny, ale z pewnością nie innowacyjny,
Solidny, wręcz toporny, gotowy na ciężkie warunki, co potwierdza certyfikat IP68.
Tańsza wersja prezentowanego wyżej telefonu, dysponująca znacznie gorszymi podzespołami.
Wszystkim planującym intensywnie użytkowanie swojego smartfonu polecamy zakup powerbanku. Zwłaszcza, że z czasem pojemność baterii zmniejsza się, a w nowoczesnych telefonach baterie mogą być wymienione jedynie przez wyspecjalizowany serwis.
Dla tych, co mają worek kasy – są nowe Ajfony z 2018: https://www.bravebeaver.pl/iphone-xr-xs-xs-max/ – chyba mało kto to kupuje?
Ja jestem zadowolony z Nokia 5.1 https://komorkomania.pl/t/26590,nokia-5-1 – bardzo fajny telefon ze średniej pólki cenowej. Ja uważam, że Nokia stara się teraz bardziej, bo chce po prostu wrócić do gry
Faktycznie większość z tych telefonów jest warta uwagi ALE chińczyki, w tym Xiaomi w dużej części nie obsługują pasma B20 (800) LTE, więc poza dużymi miastami będzie problem z szybkim internetem. Temat wałkowany wielokrotnie, obecnie sytuacja się poprawia, ale jest mnóstwo dyskusji w necie na ten temat wystarczy w google wpisać.