
Kamery samochodowe
Jak wybrać rejestrator jazdy do samochodu?
Szukasz kamery samochodowej? Przejrzałeś już wszystkie rankingi w internecie i wciąż nie możesz podjąć decyzji? Z nami to proste!
Rejestrator jazdy to niewielka kamera instalowana na przodzie, a niekiedy również z tyłu samochodu. Jej głównym zadaniem jest rejestrowanie wszystkiego, co dzieje się na drodze. Ma to szczególne znaczenie w razie kolizji lub wypadku, gdy przy udowodnieniu winy liczy się każdy argument. Jeżeli np. weźmiemy udział w kolizji z autobusem włączającym się do ruchu istotnym pozostaje fakt, czy prowadzący sygnalizował za pomocą kierunkowskazów chęć włączenia się do ruchu. Podczas klasycznej słownej konfrontacji słowo pozostaje często postawione przeciwko innemu słowu. Komu wtedy uwierzy policja? Kogo obarczy za spowodowanie kolizji, z czym wiąże się dla kierowcy wiele nieprzyjemnych konsekwencji, by wspomnieć jedynie o utracie zniżek za bezszkodową jazdę? Wszyscy znamy też filmy zza naszej wschodniej granicy, na których widać innych uczestników ruchu próbujących wymusić odszkodowanie. Jednak takie rzeczy często dzieją się również w Polsce. Jak udowodnimy, czy pieszy leżący koło naszego samochodu rzucił się pod niego, czy też może upadł na skutek potrącenia go? Proste modele rejestratorów jazdy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej skomplikowane modele mogą kosztować kilkaset złotych do przeszło tysiąca. O ile jednak nasz samochód nie jest fabrycznie wyposażony w rejestrator drogi, warto ponieść jednorazową inwestycję w swój spokój i bezpieczeństwo. Dodatkowo będziemy mogli pochwalić się wśród znajomych lub w internecie wszelkimi nietypowymi i śmiesznymi sytuacjami na drodze.
W internecie znajduje się wiele stron, na których można zamieścić zagrania z kamer samochodowych – przedstawione tam są niebezpieczne zachowania kierujących oraz np. próby wyłudzenia odszkodowania
Na czym zapisują się nasze dane?
Kamery zapisują zarejestrowany obraz “w pętli” zastępując najstarsze pliki najnowszymi. Dla wygody ciągłe wideo jest dzielone na wiele mniejszych części (plików). Zapis dokonywany jest w pamięci wewnętrznej urządzenia lub na karcie pamięci, w którą należy zapatrzeć się osobno. To, ile materiału możemy przechowywać “na raz”, zależy od wielkości wbudowanej pamięci lub pojemności karty, rozdzielczości wideo i stopnia kompresji obrazu. Jeżeli zapisujemy dane na karcie, wystarczy ją wyjąć z urządzenia, a potrzebne wideo wgrać na komputer za pomocą czytnika kart. W innym wypadku musimy połączyć kablem komputer z kamerą, co może wiązać się z uciążliwą koniecznością odczepienia tej drugiej.
Autostart kamery i metoda ochrony wideo
Kamera będzie się włączać w momencie otrzymania zasilania z gniazdka samochodowego. Aby uniknąć jednak plątaniny kabli, sugerujemy jednak udać się do serwisu specjalizującego się w montażu urządzeń audio wideo w pojazdach. Właściwy montaż do kostki elektrycznej uwolni nas od wiszącego kabla łączącego kamerę z zapalniczką, którą będziemy mogli wykorzystać do innego celu. Jeżeli zasilanie podawane jest w naszym pojeździe w sposób ciągły, istnieją również inne możliwości jej uruchomienia, np. dzięki wykryciu ruchu. Jeżeli zdecydujemy się na automatyczny start kamery po wykryciu ruchu, stworzymy sobie szansę nagrania niepokojących zdarzeń podczas postoju pojazdu.
Wspomnieliśmy, że wideo jest nagrywane “w pętli”. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy zachować pewien fragment nagrania? Dzięki naciśnięciu jednego, dedykowanego przycisku “na twardo” zapiszemy fragment przed i po naciśnięciu przycisku. Identyczny efekt powinno wywołać zderzenie naszego samochodu, o ile kamera jest wyposażona w sensor ruchu.
Jakość obrazu i liczba pikseli
Oczywiste, że kamery z “górnej półki” rejestrują obraz lepszej jakości i w większej rozdzielczości. Jest to bardzo przydatne do ustalenia tablic rejestracyjnych pojazdu biorącego udział w zdarzeniu drogowym, którego kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. O ile odczytanie szczegółów z wideo wykonanego w dzień przy optymalnych warunkach świetlnych nie jest bardzo skomplikowane, o tyle sytuacja komplikuje się w nocy lub w sytuacjach gry świateł. Wtedy nawet użytkownicy najlepszych kamer by odczytać numery rejestracyjne pojazdu mogą być zmuszeni do obróbki cyfrowej nagrania.
Kamera drogowa to urządzenie, w którym najważniejsza jest funkcjonalność. Nie nakręcimy nią zatem reportażu z wycieczki po starożytnych Atenach, gdyż greckie kolumny okażą się zupełnie zniekształcone. Jednak dzięki szerokiemu kątowi widzenia kamery i efektowi rybiego oka nasze nagranie z podróży samochodem będzie zawierało znacznie więcej szczegółów. Dzięki temu na filmie dostrzeżemy, co działo się na poboczu drogi lub skąd dokładnie wyjechał samochód, który obił bok naszego auta. Producenci kamer zdający sobie sprawę z problemu ostrości nagrań starają się zrobić wszystko, by obraz był maksymalnie ostry i stabilny, uciekając się również do cyfrowych technik korekty obrazu.
Nocne warunki to duże wyzwanie nawet dla kamer z wyższej półki
Liczba klatek na sekundę
To ważny parametr nie ze względu na idealną płynność obrazu, która nie jest przecież w tym wypadku najważniejsza, ale na szansę odczytania tablicy rejestracyjnej pojawiającej się w kadrze jedynie na krótką chwilę. Im więcej klatek, tym większa szansa na odczytanie szczegółów, na których tak bardzo nam przecież zależy.
Funkcje dodatkowe
Wśród licznych funkcji dodatkowych znajdziemy między innymi:
- asystent pasa ruchu – jeżeli zaczniemy nagle zmieniać pas ruchu, zostaniemy ostrzeżeni
- alarm o nagłym zbliżaniu się do poprzedzającego pojazdu – wykrycie potencjalnie niebezpiecznego obiektu przed nami wzbudzi alarm
- dodatkowa kamera tylna – równolegle monitoruje sytuację za pojazdem, może przekazywać obraz na bieżąco do kamery służąc kierowcy za cyfrowe lusterko lub pracować jako asystent parkowania
- moduł GPS mogący zapisywać położenie pojazdu i prędkość chwilową wraz z obrazem wideo lub służyć do monitoringu floty
- alarm o fotoradarach – jednak znacznie lepiej wykorzystać tu bezpłatną aplikację Yanosik posiadającą zawsze najnowsze dane i informującą o kontrolach policyjnych z “suszarkami”
- Nawigacja – tu również rekomendujemy nawigacje online
- Tryb fotograficzny – powszechnie występująca funkcja umożliwiająca zrobienie zdjęcia kamerą
Montaż kamery
Urządzenie nie może zasłaniać nam widoku, dlatego zalecamy montaż bezpośrednio pod lub za lusterkiem górnym. Najczęściej do montażu służą dostarczone przyssawki, jednak ciekawym rozwiązaniem może być lusterko z modułem kamery. Jego montaż będzie trudniejszy, dlatego zalecamy skorzystać z profesjonalnej usługi montażowej. Zlecenie montażu ekspertowi ma jeszcze jedną dużą zaletę – unikniemy wiszącego kabla “dyndającego” nam przed oczami, zaś zapalniczkę będziemy mogli użyć do podłączenia innego urządzenia, np. nawigacji.
Nagranie jako materiał dowodowy
Nagrania z rejestratorów jazdy są powszechnie wykorzystywane wobec policji, sądów i ubezpieczycieli. Jeżeli nie będziemy ingerować w nagrany materiał, wiarygodność nagrania nie powinna zostać podważona.
Aspekty prawne
Użytkowanie lub nawet tylko posiadanie kamery samochodowej w pojeździe w Austrii może kosztować nas nawet 10 tysięcy Euro [Wikicommons]
Ranking kamer samochodowych
Poniżej przedstawiamy najlepsze rejestratory jazdy, jakie można aktualnie kupić w sklepach w swoich kategoriach cenowych. Lista jest na bieżąco aktualizowana.
Popularne marki kamer samochodowych
Sprzęt nagrywający do pojazdów produkuje bardzo wiele firm, dlatego nie sposób wymienić je wszystkie. Do najpopularniejszych w Polsce należą obecnie: