
Buty do trekingu
Każdy, kto lubi turystykę pieszą wie, jak ważne są dobre buty. Zapewniają nam one komfort nawet w czasie długich wypraw jednocześnie chroniąc przed zwichnięciem czy nawet złamaniem. Dzięki sztywnej konstrukcji buta trzymającej stopę w jednym miejscu nasze palce u stóp nie ucierpią przy schodzeniu czy kopnięciu w twardy kamień. Jednak dobre obuwie potrafi być najbardziej kosztowną (no, może poza kurtką) częścią ekwipunku. Powstaje więc pytanie:
Jakie buty do trekingu wybrać?
Obuwie tej klasy powinno sprawdzić się na bezdrożach, rumowiskach skalnych, łagodnych i stromych podejściach i zejściach. Dobrze również, gdyby posiadało możliwość doczepienia raków.
Buty z membraną czy bez membrany?
Na rynku dostępne są modele z membraną oraz bez membrany. Te pierwsze sprawdzą się w warunkach dużej wilgotności, np. podczas jesiennych deszczy czy wiosennych roztopów. Jednak membrana, zwłaszcza gorszej klasy, ogranicza oddychanie butów. W efekcie stopa będzie się bardziej pocić. Membrana nie jest też wieczna – po jakimś czasie ulega ona wytarciu, głównie w miejscach, gdzie but się zgina na skutek pracy stopy. Produkty bez membrany natomiast będą idealne w bardziej suchych warunkach, a właściwości izolacyjnych od wody mogą nabyć na drodze regularnej impregnacji przeprowadzonej po oczyszczeniu obuwia.
Allterain, hiking, treking?
Obuwie typu allterain (turystyczne) sprawdzi się doskonale w płaskim i prawie płaskim terenie. Wygląda ono na tyle uniwersalnie, że może służyć również do chodzenia po mieście. Natomiast do wędrówek bardziej górskich i “terenowych” zdecydowanie polecamy obuwie klasy hiking lub trekking. Buty hikingowe są wytrzymałe i zapewniają dobrą przyczepność, natomiast posiadają często krótką cholewkę. Buty trekingowe natomiast przystosowane są do kamienistego podłoża, stromych podejść i wędrówki z obciążeniem. Mają długą cholewkę za kostkę.
obuwie typu allterain Reebok All Terain Super 3.0 | obuwie hiking Merrell Chameleon 7 | obuwie trekingowe Grisport Dakar Trekking |
W sprzedaży jest również obuwie wysokogórskie i ekspedycyjne, przy czym są to produkty wysokospecjalistyczne.
Materiał cholewki – skóra czy syntetyk?
Spotykamy tu zazwyczaj skórę (licową, nubukową, zamszową) bądź tkaniny syntetyczne. Chociaż buty skórzane są cięższe, odwdzięczają się długą żywotnością i dobrym dopasowaniem do stopy – należy jednak dbać o nie odpowiednio, gdyż skóra jest wymagającym materiałem. Oczywiście powinniśmy w ramach możliwości chronić skórę przed zalaniem, gdyż woda nie służy nawet dobrze zaimpregnowanej skórze, która dodatkowo po kontakcie z wodą długo schnie. Skóra jest też lepszym wyborem na temperatury powyżej 15 stopni.
Tymczasem membrana syntetyczna oznakowana często końcówką GTX lub podobną powinna być raczej wyborem na niższe temperatury. Buty tego typu są lekkie i wyglądają “nowocześnie”, ale mają tendencję do zaparzania stopy, która po całym dniu może nie pachnieć zbyt przyjemnie. Wizja wejścia w butach syntetycznych do np. górskiego potoku jest atrakcyjna, ale buty z uszkodzoną membraną nawet w jednym miejscu tracą swoje właściwości.
W ofercie wielu producentów znajdują się również buty wykonane z dwóch materiałów: częściowo ze skóry, a częściowo z materiału syntetycznego.
Podeszwa i śródpodeszwa
Dobre buty powinny zabezpieczyć nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak zimno (nie zapominajmy o dobrych skarpetach), zmienne warunki pogodowe, śliskie i kamieniste podłoże. Dlatego dobrej klasy but powinien posiadać podeszwę wykonaną z kilku warstw – np. zewnętrznej, o głębokich bieżnikach, wykonaną z twardej gumy i śródpodeszwy, która zapewni właściwą amortyzację. Odpowiada za nią zwykle pianka PU lub EVA. Dobrze wykonana śródpodeszwa sprawi, że będzie nam się lekko chodzi, a stopa nie będzie się zanadto pocić.
Wszywane języki
Języki w “cywilnych” butach są oddzielone od cholewki i pracują wraz z ruchami stopy. W normalnych warunkach nie stanowi to problemu. Jednak na górskim szlaku po kilku godzinach marszu takie rozwiązanie mogłoby powodować otarcie stopy. Dlatego w butach trekingowych języki są wszywane, lub wręcz język i cholewka są wykonane z jednego kawałka skóry (materiału). Dzięki temu cała konstrukcja jest stabilna i wodoszczelna. Do buta nie dostanie się też piasek czy kamyk.
Kategorie sztywności podeszwy
Marka Hanwag z uwagi na konieczność rozróżnienia obuwia do różnego rodzaju podłoża i nastromienia wprowadziła prostą skalę A-D oznaczającą różny stopień twardości podeszwy. Może to ułatwić wybór obuwia zwłaszcza osobom, które wybierają buty trekingowe przez internet.