Bębnowe suszarki do ubrań

Elektryczna suszarka bębnowa mylona jest powszechnie ze zwykłą pralką. Nic w tym dziwnego – oba urządzenia są do siebie bardzo podobne. To po prostu duży, metalowy prostopadłościan z osadzonym w środku bębnem, drzwiami i panelem sterującym. Na tym jednak podobieństwa się kończą. O ile zadaniem pralki jest namaczanie odzieży w wodzie, a potem odwirowanie wsadu, o tyle praca suszarki polega na jednostajnym kręceniem bębnem przy jednoczesnym zapewnieniu przepływu dużej ilości suchego i ciepłego powietrza. Ma to na celu odparowanie wilgoci z ubrań, a następnie skroplenie wody do pojemnika urządzenia bądź wyprowadzenie jej do odpływu kanalizacji.

Po co mi suszarka bębnowa?

Nie jest to z pewnością urządzenie pierwszej potrzeby, tak jak lodówka, kuchenka czy nawet pralka. Jednak dzięki niemu oszczędzimy dużo wysiłku i miejsca w domu. Ma to szczególnie duże znaczenie w mniejszych domach i mieszkaniach, gdzie wygospodarowanie miejsca na suszenie prania jest problemem. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy suszarka bębnowa, tak popularna między innymi w Stanach Zjednoczonych, nie jest dobrym rozwiązaniem również w naszych warunkach. Aby odpowiedzieć na te wątpliwości, zestawmy typowe problemy, jakie napotykamy przy suszeniu ubrań.

Nie mam miejsca na suszenie prania
O ile latem większość ubrań suszy się na balkonie lub w ogrodzie, o tyle zimą problem zdecydowanie się nasila. W ruch idą rozkładane suszarki, które jednak zajmują dużo miejsca i nie są estetyczne. Szczególnie, gdy jesteśmy zmuszeni ustawić suszarkę w pokoju lub korytarzu. Innym patentem są drążki podwieszane nad sufitem. To rozwiązanie rodem z PRLu wymaga jednak dużego nakładu czasu, a zawieszanie ubrań jest niewygodne. Dzięki suszarce bębnowej nigdy więcej nie będziemy oglądać bielizny suszącej się w salonie albo w przejściu. Chociaż samo urządzenie zajmuje miejsce, może być ustawione np. na pralce (należy dobrać odpowiednie kompatybilne produkty według zaleceń producenta lub na własne ryzyko). Względnie możemy zdecydować się na pralko-suszarkę.

Stęchłe powietrze i konieczność wentylacji
Suszenie ubrań może odbywać się jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. W przeciwnym razie odzież schnie wolniej, a powietrze staje się zatęchłe. Może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Przy suszeniu przy użyciu suszarki bębnowej możemy zapomnieć o tym problemie. Dodatkowo włączając suszarkę np. w czasie brania prysznica zyskujemy wyższą temperaturę w łazience.

Zmarnowany czas
Wyjęcie prania z suszarki, rozwieszenie, a następnie złożenie wymaga czasu i nie jest przyjemną czynnością. Szczególnie, gdy pierzemy dużo małych elementów garderoby, jak np. bielizna. Jej rozwieszenie wymaga dużo czasu i przestrzeni, a dodatkowo posiada “magiczną właściwość” spadania z drążka. Jeżeli posiadamy suszarkę bębnową, musimy jedynie przełożyć pranie z pralki do suszarki. Po zakończeniu suszenia wyjmujemy odzież, która jest gotowa do schowania do szafy.

Długi czas suszenia
Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych suszenie tradycyjne może zająć nawet parę dni. Tymczasem suszenie w suszarce bębnowej zwykle nie przekracza 3 godzin!

Kapiące pranie
Nawet dobrze odwirowana odzież może powodować, że z prania zaczyna kapać. Problem nasila się, gdy suszymy odzież praną ręcznie. Zostawienie suszarki wraz z wilgotnym praniem na noc może sprawić, że nad ranem zastaniemy nadgnitą drewnianą podłogę. Użytkownicy suszarek bębnowych nie mają takiego problemu.

Wygniecione ubrania
Pranie suszone w suszarce bębnowej jest mniej wygniecione i łatwiejsze do prasowania. Niektóre tkaniny w ogóle nie wymagają traktowania żelazkiem, gdy zastosujemy specjalny program w suszarce ograniczający zagniecenia. Jeżeli planujemy prasowanie bezpośrednio po zakończeniu suszenia, warto ustawić program “do prasowania”. Suszarka przerwie suszenie w momencie, gdy odzież jest jeszcze lekko wilgotna – dzięki temu jej prasowanie będzie prostsze.

Szorstka odzież i ręczniki
Nawet przy użyciu zmiękczacza pranie będzie dużo mniej przyjemne w dotyku niż wtedy, gdy zastosujemy suszarkę bębnową.

Zmechacona odzież pełna kłaczków
Suszarki bębnowe na sicie zbierają kłaczki i pyłki, dzięki czemu nie musimy stosować np. golarek do ubrań. Po każdym suszeniu sito (filtr) należy oczyścić, co jest bardzo prostą czynnością.

filtr suszarki bębnowej

Filtr z kłaczkami, jakie należy usunąć po zakończeniu suszenia. Są to drobinki usunięte przez wymuszony obieg powietrza, jednak ich obecność nie oznacza absolutnie, że suszona odzież doznała uszczerbku na kondycji.

Suszarki kondensacyjne i ewakuacyjne (wywiewne)

Technologia suszarek ewakuacyjnych wychodzi już z użycia na rzecz suszarek kondensacyjnych. Te pierwsze, chociaż tańsze, są bardziej problematyczne w użyciu – odprowadzają bowiem wilgotne powietrze do przewodów wentylacyjnych, co praktycznie eliminuje możliwość ich użycia w blokach mieszkalnych. W budownictwie wielorodzinnym jedynym sposobem na odprowadzenie wilgoci jest bowiem wystawienie rury wywiewowej za okno (analogicznie jak w klimatyzatorach jednoczęściowych). Suszarki kondensacyjne natomiast skraplają wodę w pojemniku, który należy opróżnić, bądź odprowadzają wilgoć bezpośrednio do kanalizacji. W efekcie jedynie wymagane przyłączenie to to do prądu. Ciepłe i suche powietrze oddawane jest na zewnątrz urządzenia, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu wzrasta. Fakt ten można wykorzystać do dogrzewania łazienki.

Zużycie prądu i system suszenia pompą ciepła

Suszarka bębnowa jest urządzeniem, które zużywa relatywnie dużo energii elektrycznej. Sposobem na znaczne jej ograniczenie jest zastosowanie pompy ciepła, która dodatkowo pozwala na użycie niższej temperatury suszenia (lepsza ochrona tkanin). Jednak modele w nią wyposażone są znacznie droższe, a wymiana elementu w razie awarii również jest kosztowna. Przykładowo suszarka z pompą ciepła Beko DS8433RX posiada średnie roczne zużycie prądu na poziomie 235 kWh (ok. 129,25 zł dla kWh 0,55 zł), suszarka BOSCH WTG86400PL bez pompy ciepła zżywa rocznie około 561 kWh prądu (ok. 308,55 zł dla kWh 0,55 zł). Kupno suszarki z pompą ciepła oznacza w typ porównaniu zysk około 179,30 zł rocznie przy założeniu 160 cykli suszenia rocznie.
Cena jednego suszenia w suszarce z pompą ciepła to ok. 0,81 zł, a w suszarce bez pompy ciepła 1,93 zł. Rożnica jest ponad dwukrotna.

suszarka postawiona na pralce

Suszarkę można bez problemu postawić na pralce przy pomocy łącznika. Może on być wysuwany, dzięki czemu pozwala na łatwe opróżnienie bębna do np. miski

Czy wszystko nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej?

Naturalnie nie, a producenci często umieszczają znak zakazujący suszenia w suszarce na wyrost, by ustrzec się przed ewentualnymi reklamacjami. Jeżeli zdecydujemy się na suszenie całej odzieży przy pomocy omawianych urządzeń, musimy liczyć się z możliwością np. ich skurczenia. Na szczęście współczesne suszarki wyposażone są w tryby delikatne, a nawet tryb suszenia zimnym powietrzem. Dodatkowo urządzenia Electrolux posiadają opatentowany system suszenia wełny i jedwabiu. Suszenie w suszarce bębnowej jest niekiedy wręcz zalecane, gdyż pozwala zminimalizować ryzyko sklejenia się wypełnienia naturalnego – np. kurtki czy śpiwory z wypełnieniem pierzowym.

programy na suszarce

Przykładowe programy suszenia na wybieraku

Funkcje, które mogą się przydać

 • dedykowane programy do różnego rodzaju tkanin – wyposażone jest w nie prawie każda suszarka, są to np. “ręczniki”, “delikatne”, “odzież sportowa”, “pierze”, “koszule”
 • programy do różnego poziomu dosuszenia ubrań  – np. “do szafy”, “ekstra suche”, “do prasowania”
 • funkcja opóźnionego startu
 • informacja o przepełnionym pojemniku na wodę lub zatkanym filtrze powietrza
 • funkcja samoczyszczenia kondensatora
 • zabezpieczenie przed dziećmi
 • podświetlenie bębna
 • dedykowany łącznik pomiędzy pralkę i suszarkę pozwalający ustawić suszarkę na pralce, a dodatkowo pełniący funkcję wysuwanej półki
 • funkcja ekspresowego suszenia niewielkiej ilości ubrań

Komu szczególnie przyda się suszarka do ubrań?

 • rodzice małych dzieci, zwłaszcza korzystających z pieluch wielorazowych
 • właściciele małych mieszkań
 • właściciele mieszkań ze złą wentylacją i dużym poziomem wilgotności, zagrożonych pleśnią i grzybem
 • osoby zabiegane i szukający oszczędności czasu w codziennych, powtarzalnych czynnościach

Suszarka bębnowa… a może pralko-suszarka?

Osoby zainteresowane ideą maszynowego suszenia ubrań stają często przed dylematem: kupić suszarkę bębnową jako osobne urządzenie, czy połączenie pralki i suszarki w jednym urządzeniu? Dzięki zakupie pralko-suszarki oszczędzamy miejsce, a przy zakupie również pieniądze. Jeżeli więc nie możemy pozwolić sobie na zakup suszarki bębnowej jako osobnego urządzenia, warto rozważyć zakup urządzenia “2w1”. Rozwiązanie to ma jednak kilka istotnych wad, wśród których użytkownicy najczęściej wymieniają niską sprawność suszarki, konieczność dzielenia pranego wkładu na dwie porcje do suszenia (pełen wkład pralki nie może być wysuszony) czy duże zużycie wody używanej do skroplenia pary z suszonych ubrań. Pralko-suszarki są też mniej trwałe, zużywają więcej prądu, a w razie awarii jesteśmy pozbawieni zarówno pralki, jak i suszarki. O ile ubrania wyjęte z normalnej suszarki bębnowej będą mniej pogniecione, niż w przypadku tradycyjnego suszenia, o tyle w przypadku pralko-suszarki będzie dokładnie na odwrót.

Popularni producenci suszarek bębnowych

ElectroluxSamsung, Amica, Gorenje, Bosch, Whirlpool, AEG, Beko, Candy, Hoover, Miele, Siemens

Nasz ranking suszarek bębnowych

Przedstawiamy TOP zestawienie suszarek bębnowych, które warto kupić. Po więcej informacji dotyczących danego produktu odsyłamy do opisów w konkretnych sklepach. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

1 Komentarz
 1. Przy dzieciach bezcenne urządzenie 😀

  Dodaj Odpowiedź

  Login/Register access is temporary disabled